Wiadomości z Zabrza

Gdzie stosuje się uchwyty do szkła?

  • Dodano: 2019-09-04 06:45, aktualizacja: 2019-09-04 06:50

Szkło wbrew pozorom jest niezwykle wszechstronnym materiałem, szeroko stosowanym m.in. w architekturze. Ważna jest jednak jego odpowiednia obróbka oraz zastosowanie właściwie przygotowanych elementów do mocowania. Dowiedz się, czym są uchwyty do szkła, w jakich wariantach występują i gdzie najczęściej się je stosuje.

Szkło w architekturze

Uchwyty do szkła są stosowane przede wszystkim przy rozmaitych konstrukcjach architektonicznych. Ten niezwykle ciekawy wizualnie materiał stosuje się bowiem m.in. do tworzenia nowoczesnych balustrad, zadaszeń, ścianek działowych i tym podobnych elementów. Popularne są też szklane tafle mocowane do elewacji, które mogą być uzupełnione o wygrawerowane informacje – np. nazwę firmy. Szkło w tych zastosowaniach wyróżnia się przede wszystkim nietuzinkową estetyką, ale jest cenione również ze względu na walory użytkowe. Świetnie komponuje się z oszczędnymi formami i innymi materiałami o nowoczesnym charakterze, takimi jak metale. To dlatego uchwyty do szyb, balustrad, półek i podobnych konstrukcji są zazwyczaj metalowe. Poza wyglądem doskonale uzupełniającym surowy i elegancki charakter szkła, wyróżnia je też tak istotna dla wszelkich konstrukcji architektonicznych solidność.

Okucia punktowe – estetyczne i wytrzymałe

Okucia punktowe to szczególnie wszechstronne i estetyczne elementy. Służą za uchwyty mocujące do szkła w wielu konstrukcjach. Ich podstawę stanowi okrągła rotula składająca się z dwóch elementów, pomiędzy którymi umieszczona zostaje tafla. W zależności od potrzeb można stosować okucia z różnym dystansem, co pozwala na tworzenie elementów architektonicznych o pożądanych parametrach i wyglądzie. Wykonanie z dekoracyjnego błyszczącego lub matowego metalu (najczęściej stali nierdzewnej) dodaje całej instalacji elegancji i podkreśla nowoczesny charakter szklanej tafli. Rotule sprawdzają się świetnie jako mocowanie szyb w balustradach, tabliczkach informacyjnych, ściankach działowych i wielu innych elementach. Są wystarczająco wytrzymałe, by zapewnić szklanym taflom trwały montaż, a jednocześnie na tyle drobne i dyskretne, że nie odbierają im charakterystycznej subtelności.

Uchwyty do mocowania szkła – zastosowanie

Szklane elementy znajdują bardzo szerokie zastosowanie jako element konstrukcji architektonicznych. Można je odnaleźć zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków. Świetnie komponują się przede wszystkim z nowoczesną architekturą, dlatego najczęściej goszczą w biurowcach czy budynkach użyteczności komercyjnych. Coraz częściej uchwyty do mocowania szkła i samo szkło hartowane pojawia się również jednak w budownictwie mieszkaniowym. Najczęściej wykonywane elementy to balustrady czy zadaszenia. Ze szklanych tafli połączonych uchwytami można też stworzyć oryginalną kabinę prysznicową lub wręcz przejrzyste ściany w nowoczesnym wnętrzu. Dzięki temu, że szkło przepuszcza światło, jest wizualnie niezwykle lekkie. To z kolei oznacza, że wykonane z niego przegrody nie pomniejszają optycznie przestrzeni, stanowiąc ciekawą alternatywę dla tradycyjnych ścianek działowych. W całości wykonane ze szkła mogą być również drzwi

Uchwyt punktowy - mały, niepozorny element kluczowy przy mocowaniu szkła. Zdjęcie pochodzi ze strony producenta Womet: https://www.womet.com.pl/sklep/produkty/uchwyty-do-szkla-rotule/.

Jakie uchwyty do mocowania szkła stosuje się najczęściej?

Najczęściej stosowane uchwyty do szkła to już wspomniane rotule (łączniki punktowe) o bardzo szerokim zastosowaniu. Na rynku znajdziesz również uchwyty do półek szklanych i podobnych konstrukcji o różnych parametrach. Ponadto dostępne są zawiasy, gałki, klamki i zamki, profile montażowe, słupki i wiele innych. Ważne, by dobrać odpowiednie okucia do konkretnych elementów oraz wybierać wyłącznie uchwyty wysokiej jakości. Wtedy wykonane połączenia będą estetyczne, bezpieczne i trwałe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.