Wiadomości z Zabrza

[Foto] Za nami pierwsza edycja Jarmarku BarbórkoweLOVE

  • Dodano: 2021-12-07 08:00, aktualizacja: 2021-12-07 08:17

Za nami trzy dni wypełnione znakomitymi koncertami, warsztatami czy też degustacją regionalnych specjałów. Zakończyła się pierwsza edycja jarmarku BarbórkoweLOVE zorganizowanego w strefie Carnall Sztolni Królowa przez Muzeum Górnictwa Węglowego oraz Miasto Zabrze.

Za nami festiwal BarbórkoweLOVE

Trzydniowy festiwal, dedykowany św. Barbarze, miał formułę eventu utrzymanego w niestandardowej konwencji, łączącego tradycję z nowoczesnością. Dzięki współpracy z artystką wizualną sama Strefa przeszła prawdziwą metamorfozę – w przestrzeni pojawiły się świetlne instalacje artystyczne. Transformacji poddany został także szyb kopalniany. Przestrzeń niecki wypełniły stoiska sprzedażowe, oferujące zróżnicowany asortyment. Ofertę handlową uzupełniły foodtrucki.

Trzy dni niezapomnianych wrażeń

BarbórkoweLOVE oficjalnie otwarto w piątek wyjątkowym koncertem zespołów Ciśnienie i Lód 9, które reprezentowały brzmienie post rocka, jazzu, ambientu i bardzo szeroko rozumianej alternatywy wraz z Orkiestrą Górniczą Kopalni Wujek. Kompozycje twórców to awangardowe utwory, w których pojawia się nieprzewidywalność, energia i szaleństwo, połączone z brzmieniem tradycyjnej orkiestry górniczej. Tego dnia odbyły się również koncerty głównych gwiazd wieczoru – zespołów Bitamina oraz Vito Bambino.

Drugi dzień jarmarku skoncentrowany był na obchodach święta św. Barbary. W programie pojawiła się m.in. biesiada, warsztaty tańców tradycyjnych wraz z potańcówką, czy też dęty maraton. Karczmę przejęła tego dnia Kapela Fedaków oraz Parnas Brass Band. Ponadto wydarzeniu dedykowana była specjalna, godzinna trasa podziemna.

BarbórkoweLOVE zakończyły koncerty Roksany Węgiel oraz Krzikopy. Tym razem publiczność otrzymała dawkę śpiewu i tradycyjnych instrumentów (skrzypiec i akordeonu) w połączeniu z nowoczesnymi instrumentami elektronicznymi i perkusją.

Wystawa  "Wytatuowani Śląskiem"

W ramach festiwalu odbyła się też wystawa fotografii dra Piotra Muschalika pn. „Wytatuowani Śląskiem”. Wystawie towarzyszyło oprowadzanie kuratorskie oraz promocja albumu pod red. dr Beaty Piechy-van Schagen, który powstał w efekcie trwającego dwa lata interdyscyplinarnego projektu. Wzięło w nim udział blisko 40 osób posiadających tatuaże o tematyce górniczej i górnośląskiej.

Propozycję filmową przygotowano wspólnie z Silesią Film i Kinem Kosmos. Seans „Gwiazd” w reż. Jana Kidawy-Błońskiego dodatkowo wzbogaciła prelekcja oraz dyskusja z zaproszonymi gośćmi.

Uczestnicy jarmarku mogli też wziąć udział w pokazie rzeźbienia św. Barbary w lodzie oraz licznych warsztatach, w tym m.in. sitodruku, spacerze dźwiękowym z Marcinem Dymiterem (field recording), nauce gry na trąbce, tworzeniu kosmetyków z węglem aktywnym i in.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również