Wiadomości z Zabrza

[Film] Trwają prace nad pomnikiem prof. Religi. Prezydent Zabrza odwiedziła jego wykonawcę

  • Dodano: 2021-10-14 12:45

Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik odwiedziła autora pomnika prof. Zbigniewa Religi, który już w lutym 2022 roku ma stanąć  na skwerze u zbiegu ulic Religi i Powstańców Śląskich. Trwa już trzeci etap przygotowywania pomnika.

W Zabrzu powstaje pomnik Zbigniewa Religi

Pomysłodawcą uhonorowania postaci prof. Religi jest prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W lutym tego roku podpisana została umowa z wykonawcą pomnika, pochodzącym z Zabrza światowej sławy rzeźbiarzem i medalierem, prof. Krzysztofem Nitsch. Pomnik powinien być gotowy już w lutym 2022 roku.

W środę 13 listopada Małgorzata Mańka-Szulik odwiedziła autora pomnika. Wciąż czeka go wiele pracy, jednak spora ich część została już zakończona. Kolejnym ważnym etapem będzie utworzenie formy gipsowej, która umożliwi wykonanie odlewu z brązu.

– Pamiętam kiedy prof. Zbigniew Religa odbierał Order Orła Białego. Powiedział wtedy, że wszystko co w życiu osiągnął zawdzięcza swojej rodzinie i miastu Zabrze. Była to jedna z wielu wzruszających chwil, podczas moich spotkań z tym wybitnym lekarzem, naukowcem, politykiem i wielkim kibicem Górnik Zabrze S.A. – przekazuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Wszystkim nam jest on bardzo bliski. Dlatego cieszę się, że już niebawem w centrum Zabrzba stanie pomnik prof. Religi – dodaje.

Trwa już trzeci etap przygotowywania pomnika prof. Religi. 

W ramach pierwszego etapu prac nad pomnikiem wykonany został  m.in.: Elektrokardiogram w gipsie w skali 1:10, postać prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:10, portret (głowa) prof. Z. Religi w gipsie w skali 1:1 oraz szkielet pomnika z profili stalowych. 

Zakończony w sierpniu drugi etap polegał na nałożeniu gliny na zamontowanej konstrukcji sylwetki rzeźby, modelowaniu wstępnym i pracami nad całością pomnika. 

Trwający teraz trzeci etap prac zakłada wykonanie odlewu gipsowego rzeźby wykonanej w glinie (negatyw), zalanie formy negatywowej w celu uzyskania pozytywu gipsowego pomnika i pracę nad odlewem gipsowym (fakturę, cyzelarkę). Te prace powinny zostać zakończone do końca listopada.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.