Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

"Dywanik" z wilka prosto z Kanady

  • Dodano: 2017-10-11 08:45, aktualizacja: 2017-10-11 09:01

Funkcjonariusze KAS na poczcie w Zabrzu ujawnili wyjątkowy okaz wilka szarego z Kanady. Piękne trofeum myśliwskie zostało wysłane bez wymaganego zezwolenia. Teraz sprawą zajmie się sąd.


Podczas kontroli jednej z paczek mundurowi z Oddziału Celnego Pocztowego w Zabrzu ujawnili niezwykłą zawartość. W paczce znajdował się nietypowy dywanik – doskonale wyprawiona skóra wraz z otwartym pyskiem wilka szarego. Paczka została zgłoszona do odprawy celnej, jako trofeum myśliwskie. Przesyłka została wysłana z Kanady. Adresatem był mieszkaniec województwa małopolskiego.


Funkcjonariusze KAS dokładnie sprawdzili dokumentację towarzyszącą przesyłce. Ze względu na fakt, iż gatunek wilka szarego (Canis lupus) podlega ochronie przywóz takiego trofeum wymaga stosownego zezwolenia. Do odprawy celnej taki dokument nie został przedłożony. Wyprawiona skóra wraz z głową wilka została zatrzymana do postępowania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przywóz okazów CITES bez wymaganego pozwolenia traktowany jest jako przemyt. Za taki czyn grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, kara grzywny oraz przepadek okazu. O wysokości kary zdecyduje sąd.
Canis lupus czyli wilk szary - to gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych, zamieszkujący lasy, równiny, tereny bagienne oraz góry Eurazji i Ameryki Północnej. W naszym kraju, podobnie jak i w innych obszarach świata wilk jest objęty ochroną gatunkową. Ponadto gatunek ten objęty jest ochroną na podstawie Rozporządzenia Rady (WE) nr 338/97, wdrażającego postanowienia Konwencji CITES /źródło: Wikipedia/.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Hromani

    W NASZYM KRAJU - tołpyga też jest cenioną, niby smaczną i cholernie drogą rybą, a w innych krajach jest szkodnikiem - w dodatku trudnym do wytępienia. Punkt widzenia - oczywiście leży w ciemnej d. A czy u Nas nie ma odstrzałów zwierzyny leśnej - ?????.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.