Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Dyskusja o Kopalni Makoszowy

 • Dodano: 2016-12-05 10:30, aktualizacja: 2017-06-06 11:15

Przebieg procesu naprawczego prowadzonego w KWK „Makoszowy” związanego z podpisanym porozumieniem przez rząd i stronę społeczną z 17 stycznia 2015 r. był tematem podjętym podczas posiedzenia sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, które odbyło się 30 listopada. W obradach udział wzięła delegacja zabrzańskiego samorządu z Małgorzatą Mańką-Szulik, prezydentem Zabrza. Uczestniczyli w nich także poseł na Sejm RP prof. Marian Zembala oraz przedstawiciele organizacji związkowych KWK „Makoszowy”.

- Od ponad 2,5 roku zabiegamy o zapewnienie KWK „Makoszowy” możliwości dalszego funkcjonowania. W Zabrzu doskonale znamy konsekwencje tzw. wygaszania wydobycia. Efektem likwidacji w naszym mieście 6 kopalń był wzrost bezrobocia sięgający 24 proc. Wiemy też ile czasu i pracy kosztowało nas rozwiązywanie problemów społecznych i gospodarczych. Działaliśmy skutecznie, bo obecnie bezrobocie wynosi niespełna 8 proc., lecz pragniemy uniknąć kolejnych zwolnień – mówiła prezydent Małgorzata Mańka-Szulik przedstawiając społeczne skutki ewentualnej likwidacji zakładu. Prezydent Zabrza przedstawiła dotychczasowe działania podejmowane dla ratowania kopalni. Apelowała o umożliwienie załodze pełnej realizacji programu naprawczego. Podkreślała, że zamknięcie kopalni będzie procesem nieodwracalnym, ponieważ spowoduje utratę złoża węgla, ale też koszty związane z zabezpieczeniem wyrobisk oraz rekultywacją terenów pokopalnianych. Wypowiedź prezydent Małgorzaty Mańki-Szulik wzmocnił poseł na Sejm RP prof. Marian Zembala. Przytaczając przykłady ze swego resortu prosił o danie kopalni jednego roku w celu urentownienia działalności.

Posiedzenie Komisji zakończyło się o godz. 2.20 na ranem. Warto podkreślić, że zarówno parlamentarzyści z regionu, przedstawiciele zabrzańskiego samorządu, jak też związkowcy z kopalni „Makoszowy” wspólnym głosem wskazywali na potencjał kopalni oraz potrzebę przeprowadzenia działań mających na celu umożliwienie dalszej działalności zakładu.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Adam85

  W roku 2007 mialem odbyc praktyki jako elektronik na makoszowy. Dyrektor szkoly przeprosil nas i poinformowal ze kopalnia jest zamykana i praktyk mamy szukac sami.... Dlaczego ta kopalnia dalej istnieje?

 • Alojz

  Niech MMS jako miasto kupi kopalnie

 • jakus

  Nie oszukujmy sie, po prostu sie chopom niektorym nie chce szukac roboty, bo byli przyzwyczajenie do wiktu i opierunku na państwowym garnuszku

 • Maniek

  Makoszowy mimo wszystko nie redukowały swoich kosztów osobowych, mimo ciaglej poduszki finansowej od rzadu nie byli w stanie wyjsc na plus i zaliczyc zysk. Ten zklad po prostu nie prosperuje

 • Zwykły ryl

  Nie wypowiadaj sie jak nie masz o czymś pojęcia!!! W październiku całe PGG sprzedając zwały wykazało zysk na poziomie 15 milionów a samo Makoszowy w tym samym miesiącu z bierzacej produkcji czysty zysk 9 milionów!!! Zanim coś napiszesz zorientuj sie a nie głupoty rozpowszechniasz!!! Komuś poprostu zależy żeby ten zakład został zamknięty...

 • filip

  nie obawiałbym sie skoku bezrobocia skoro zaden gornik na razie pracy nie stracił, czesc bedzie przeniesiona na inne zaklady, czesc weźmie odprawy a czesc pojdzie na urlopy gornicze. Gdzie tu przyrost bezrobotnych?

 • Roman Makowiak

  A co po roku, dwóch? Upadnie ta kopalnia, upadną i inne potem wielcy pfu biznesmeni z którymi politycy współpracują zaczną wydobywać węgiel jako prywatni i będą na tym zarabiać

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.