Wiadomości z Zabrza

Dramatyczna sytuacja Węglokoksu! Związkowcy będą protestować w Warszawie!

  • Dodano: 2023-06-09 12:15

Zła sytuacja finansowa Węglokoksu po sprowadzeniu do Polski węgla z zagranicy może doprowadzić do upadłości spółki. Górnicy z WZZ Sierpnia 80 oraz hutnicy wezmą udział w proteście pod siedzibą ministerstwa w Warszawie!

Protest górników i hutników w Warszawie

23 czerwca górnicy z WZZ Sierpnia 80 wraz z hutnikami wezmą udział w proteście organizowanym w Warszawie przed siedzibą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Powodem jest bardzo zła sytuacja finansowa Węglokoksu, po sprowadzeniu węgla z zagranicy do Polski. Problemy finansowe są tak ogromne, że jeśli sytuacja się nie zmieni, może doprowadzić do upadłości spółki oraz pociągnięcia za sobą zakładów hutniczych, których właścicielem jest również Węglokoks.

Co jest powodem protestu?

Podczas protestu górnicy z WZZ Sierpnia 80 oraz hutnicy będą chcieli zwrócić uwagę ministerstwa na tragiczną sytuację finansową, w jakiej znalazł się Węglokoks. Jest ona związana z importem węgla do Polski, który był przeprowadzony po nałożeniu embarga na węgiel z Rosji. Na polecenie ministerstwa do kraju został sprowadzony surowiec, który obecnie zalega na zwałach Polskiej Grupy Górniczej, które są zapełnione w aż 60 procentach.

– To na polecenie tego ministerstwa, do Polski sprowadzono miliony ton węgla, który obecnie zalega na zwałach. Przy okazji ratowania rynku odbiorców indywidualnych, całkowicie rozregulowano rynek węgla energetycznego. Konieczne są decyzje i działania – czytamy w mediach społecznościowych Komisji Krajowej WZZ „Sierpień 80”.

Obecna sytuacja Węglokoksu może wiązać się między innymi z koniecznością ograniczenia produkcji, wstrzymywaniem wydobycia węgla oraz przestojami.

Co protest będzie miał na celu?

Protest pod siedzibą ministerstwa będzie miał na celu nie tylko zwrócenie uwagi na złą sytuację Węglokoksu, ale także otrzymanie stosownej pomocy rządu.

Związki przedstawiły swoje oczekiwania wobec rządu w mediach społecznościowych. Domagają się między innymi:

  • Podpisania stosownej umowy z "Węglokoksem", zapewniając obiecaną pomoc Państwa na tym rynku,
  • Stworzenia przez ARM strategicznych rezerw węgla m.in. w oparciu o przejęty od "Węglokoksu" węgiel,
  • Realnego rozpoczęcia procesów inwestycyjnych zwiększających produkcję rodzimego węgla (Bolesław Śmiały, Piast - Ziemowit, Sośnica, Ruda),
  • Inwestycji w zwiększenie produkcji na rynku odbiorców indywidualnych, m.in w paczkowalnie w kopalniach Staszic - Wujek, Mysłowice – Wesoła,
  • Przywrócenia możliwości zakupu węgla przez odbiorców indywidualnych bezpośrednio na kopalni. System KDW się nie sprawdził,
  • Odblokowania inwestycji w odkrywkę "Złoczew" dla elektrowni Bełchatów,
  • Podjęcia decyzji o rewitalizacji bloków energetycznych, tzw. dwusetek, bez których polski system energetyczny nie wytworzy odpowiedniej ilości energii,
  • Zracjonalizowania importu węgla, ograniczając go niezbędnej ilości na rynek odbiorców indywidualnych. Zaprzestanie zakupów skalę, która powoduje perturbacje dla polskich kopalń.

– Konieczna jest interwencja Państwa. Konieczna jest obiecana pomoc rządu. Ministerstwo Klimatu musi się wywiązać ze swych zobowiązań, podpisując stosowną umowę z "Węglokoksem" – podała Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80" w mediach społecznościowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również