Wiadomości z Zabrza

Dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad wodą

  • Dodano: 2016-07-06 09:45
W okresie wakacyjnym policyjni wodniacy z katowickiego oddziału prewencji czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających na śląskich akwenach.
 
 
Każdego dnia łodzie patrolowe przemierzają zalewy m.in. w Tychach, Dąbrowie Górniczej, Rybniku, czy Tarnowskich Górach, a tereny przyległe do nich sprawdzają patrole rowerowe i radiowozy przystosowane do jazdy w trudnym terenie. To wszystko po to, aby żadnemu z odpoczywających niespodziewane, przykre wydarzenie nie zepsuło wakacyjnego relaksu.
 
 
Wakacje to czas wypoczynku na łonie natury. Ładna pogoda sprawia, że częściej wybieramy się na spacery, czy przejażdżki rowerowe. Słońce, bezchmurne niebo i wysokie temperatury powodują, że chętnie spędzamy ten czas także nad wodą. Warto przypomnieć, że aktywnemu wypoczynkowi nad jeziorem lub rzeką powinny towarzyszyć umiar i rozsądek. Plażowanie i kąpiele wodne to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za siebie i innych. Wystarczy chwila nieuwagi, aby doszło do tragedii.
 
 
Każdego dnia na śląskie akweny wyjeżdżają patrole wodne i rowerowe z katowickiego oddziału prewencji, które czuwają nad bezpieczeństwem wypoczywających. Często wspierają lokalnych policjantów lub ratowników WOPR i równie często działają samodzielnie.
 
 
Podczas patroli wodnych i wokół zbiorników nie brakuje pracy. Policjanci interweniują widząc niepokornych plażowiczów, czy lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne. Pomagają w przypadkach nagłego załamania pogody m.in. przy holowaniu łodzi do brzegu. Regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, kajaków, skuterów itp., tak aby wyeliminować z wody osoby stwarzające zagrożenie innym. Tylko w ubiegłym tygodniu na akwenie Pogoria IV w Wojkowicach Kościelnych zatrzymali nietrzeźwego sternika motorówki (więcej o tej interwencji można przeczytać TUTAJ).
 
 
Wybierając się nad wodę pamiętajmy o kilku zasadach, które mogą uratować życie nam lub innym wypoczywającym:
  • do kąpieli wybierajmy miejsca odpowiednio przygotowane i oznakowane – najlepiej będące pod nadzorem ratowników lub funkcjonariuszy Policji Wodnej;
  • będąc w wodzie nie zakłócajmy kąpieli innym, przede wszystkim nie krzyczmy, nie popychajmy innych nie wrzucajmy przedmiotów do wody;
  • nie skaczmy do wody w miejscach nierozpoznany, czy rozgrzani po opalaniu;
  • unikajmy pływania po obfitym posiłku, czy po wypiciu alkoholu;
  • nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich – nie odpływajmy zbyt daleko od brzegu;
  • jeśli w wodzie są dzieci miejmy nad nimi ciągły nadzór – nawet na moment nie spuszczajmy ich z okaz. Jedno zachłyśnięcie może skończyć się utonięciem, a znalezienie dziecka pod wodą będzie bardzo trudne.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.