Wiadomości z Zabrza

Czym jest lokata dynamiczna? Czy się opłaca?

  • Dodano: 2021-09-22 10:00, aktualizacja: 2021-09-23 10:43

Coraz większa rzesza klientów banków sięga po inne produkty oszczędnościowe i oferty, aniżeli tylko prowadzenie rachunku. Istotną częścią rozporządzania domowym budżetem jest oszczędzanie. Jedną z możliwości jest założenie lokaty. Tradycyjna lokata bankowa o stałym oprocentowaniu jest znana i wybierana przez wiele osób. Jednakże czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie? Co z lokatą dynamiczną? Jeśli do tej pory o niej nie słyszałeś – zapraszamy do lektury artykułu.

Lokata dynamiczna - co to takiego?

W odróżnieniu od lokaty z oprocentowaniem stałym, lokata dynamiczna cechuje się zmiennym oprocentowaniem. Oprocentowanie to wzrasta z każdym miesiącem. Istotną kwestią w przypadku lokaty dynamicznej jest także możliwość stałego dostępu do niej i zamknięcia jej przed zakończeniem, co nie ma miejsca w przypadku lokat zwykłych. Inna sprawa, że zazwyczaj jest to po prostu niezbyt opłacalne, ponieważ w pierwszych miesiącach oprocentowanie jest znacznie niższe niż w późniejszych. Lepszym rozwiązaniem jest zatem lokata dynamiczna, trwająca w dłuższej perspektywie czasu. Więcej informacji znajdziesz tutaj: http://lokatowy.pl/lokata-dynamiczna-co-to-jest/.

Jak wygląda oprocentowanie lokat dynamicznych?

Jak już wspomnieliśmy – oprocentowanie lokaty dynamicznej jest zmienne, a dokładniej wzrasta z każdym miesiącem. Największe oprocentowanie będzie można odnotować w ostatnim miesiącu funkcjonowania założonej w banku lokaty.

Jak wybrać najlepsze lokaty bankowe?

W sieci znajdziesz ranking lokat bankowych – http://lokatowy.pl/. Analiza poszczególnych ofert pozwoli wybrać najlepszą lokatę z punktu widzenia klienta. Dla laika czy też początkującego adepta oszczędzania może się wydawać, że lokata to po prostu lokata. Tymczasem są różne rodzaje lokat. Wspomnieć należy chociażby takie lokaty, jak: lokata walutowa, czas trwania lokaty , lokata rentierska (jeżeli mamy duży budżet do zainwestowania w lokatę), lokata strukturyzowana. Ponadto lokaty bankowe różnią się od siebie czasem trwania. Mamy zatem do wyboru spośród lokat terminowych: lokaty jednodniowe (zazwyczaj na wysokie kwoty), tygodniowe, roczne itd. Warto wiedzieć również o tym, że lokaty dzielą się na odnawialne i nieodnawialne. Lokata nieodnawialna kończy się w określonym czasie, natomiast odnawialna przedłuża się automatycznie po upływie określonego czasu. Podsumowując: dla każdego coś dobrego. Kwestia wyboru optymalnej i korzystnej lokaty to tak naprawdę sprawa indywidualna. Każdy w danym momencie może bowiem oczekiwać czegoś innego oraz dysponować różną kwotą wkładu, jaki chce umieścić na lokacie. Dla niektórych ważny może być stały dostęp do lokaty i możliwość zamknięcia jej przed czasem, dla kogoś innego wysokie oprocentowanie w skali roku itd. Niemniej pieniądze na lokacie są bezpieczne, dzięki temu, że chroni je Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Jest to zatem bezpieczny sposób na oszczędzanie i z pewnością warto go rozważyć.

Lokata bankowa – jak ją założyć?

Bardzo często dla nowych klientów banku przygotowywane są szczególnie korzystne oferty, jeśli chodzi o lokaty. Mają one wyższe oprocentowanie i skierowane są właśnie do nowych klientów danej instytucji. Jak założyć lokatę bankową? Otóż okazuje się, że można ją założyć nawet bez wychodzenia z domu. Można bowiem założyć lokatę online poprzez bankowość internetową. Praktycznie każdy bank jest dziś otwarte na takie innowacyjne rozwiązania. Oczywiście można to także zrobić w tradycyjny sposób, udając się do placówki bankowej i przy tym zasięgając porady pracownika banku czy też rozwiewając jakieś wątpliwości u źródła. Ogólnie rzecz biorąc – założenie lokaty opiera się na tym, że podpisujesz z bankiem umowę, w której zawarte są najważniejsze informacje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Zabrze.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.