Wiadomości z Zabrza

Czy wieża ciśnień odzyska dawny blask?

  • Dodano: 2015-05-13 22:00, aktualizacja: 2018-12-11 22:37

Monumentalna, potężna, bardzo zaniedbana – tak na pierwszy rzut oka określić można zabrzańską zabytkową wieżę ciśnień, która wznosi się nad miastem. Ten poprzemysłowy, okazały zabytek od wielu lat stoi zupełnie opuszczony i z każdym rokiem coraz bardziej niszczeje. Czy ktoś o nią zadba i wreszcie przywróci jej dawny blask?

Zabrzańska wieża ciśnień to unikat, ponieważ w całej Polsce nie ma budowli takiej samej jak ta. Wybudowana została w 1909 roku, znajduje się przy ul. Zamoyskiego, zaraz w pobliżu ul. Sienkiewicza i ma 46 metrów wysokości. Zaprojektowali ją znani w tamtych czasach architekt - August Kind oraz radca budowlany Friedrich Loose, jako obiekt należący do miejskiej sieci wodociągowej.

Od początku istnienia budynek ten przyciąga uwagę przechodniów swoim oryginalnym kształtem i rozmiarem. Wzniesiono go z czerwonej cegły na planie ośmiokąta, a podtrzymywany jest przez osiem filarów oraz jeden filar główny. Na dachu wieży znajdowała się latarnia, a na dole trzy kondygnacje użytkowe, w których były biura i mieszkania. Jednak od wielu lat wieża nie ma już swojego dawnego blasku i zastosowania, czeka na renowację i może się wydawać, że nikt nie przejmuje się jej dalszym losem. Dlaczego? Jak wiadomo wieża nie jest własnością miasta, tylko należy do prywatnego właściciela.

- Właścicielem wieży ciśnień jest pan Jan Chojnacki, prezes Siltechu. Chciał ją sprzedać miastu za 4 mln, ale że kupił za 1,5 mln, to cena jest zawyżona, dlatego miasto po tej cenie na pewno jej nie odkupi. Pan Chojnacki z kolei obiecywał nam rok temu, że jeśli do końca roku miasto nie odkupi od niego zabytku, to sam ruszy z inwestycją. Posiada on projekt modernizacji obiektu na cele biurowo-konferencyjno-restauracyjne – informuje Kamil Żbikowski z grupy Ratujemy Zabrzańskie Zabytki.

Po remoncie górnej wieżyczki i zabezpieczeniu zabytku przed działaniem szkodliwych czynników przyrody, planowano stworzyć tam restaurację z widokiem na całe miasto, a obok miały powstać biurowce, mieszkania, a nawet hotel. Prace adaptacyjne jednak wstrzymano z powodów finansowych, ponieważ remont i adaptacja obiektu wymagają pozyskania funduszy unijnych, które być może łatwiej uda się pozyskać miastu niż prywatnemu inwestorowi. Dlatego od jakiegoś czasu miasto analizuje możliwość przejęcia tego obiektu i włączenia go do Szlaku Zabytków Techniki, obok kopalni Guido i sztolni dziedzicznej. Wygląda jednak na to, że problem wieży ciśnień nie prędko zostanie rozwiązany

Na terenie woj. śląskiego znajduje się około 130 wież wodnych, m.in.w Zabrzu, Rudzie Śląskiej, Gliwicach. Budowane były one w drugiej połowie XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku, a służyły głównie do gromadzenia zapasów wody.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.