Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Barbórka trafi na listę dziedzictwa UNESCO?

  • Dodano: 2017-11-15 15:00

Pokażmy Barbórkę światu! - zachęca Muzeum Górnictwa Węglowego, koordynator przedsięwzięcia wpisania górniczego święta na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Barbórka na liście UNESCO? To możliwe! Święto, celebrowane na Górnym Śląsku od 160 lat, to coś więcej, niż dzień wolny od pracy. Jak przekonuje Muzeum Górnictwa Węglowego to dziedzictwo, element tożsamości mieszkańców regionu.

Społeczność górnicza celebruje 4 grudnia Barbórkę jako wydarzenie religijne, zawodowe i rodzinne. W każdym z tych wymiarów na Górnym Śląsku jest ono wyjątkowe, a na przestrzeni półtora wieku stale się zmieniało. Pamięć o Barbórce powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom mieszkańców regionu, ponieważ cały Górnym Śląsk wyrósł „na węglu" dzięki ciężkiej pracy górników - mówi dr Beata Piecha-van Schagen z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które jest koordynatorem projektu.

Wniosek o wpisanie Barbórki na listę niematerialnego dziedzictwa złożyć mogą wyłącznie depozytariusze, a więc ci, którzy Barbórkę celebrują, świętują i pielęgnują - a więc każdy z nas! Zabrzańskie Muzeum zbiera do końca roku wszelkie materiały obrazujące barbórkowe tradycje, mogą to być zdjęcia, relacje, filmy, jak i nagrania dźwiękowe. Można je przesyłać na mail: barborka@muzeumgornictwa.pl lub wysłać pocztą tradycyjną na adres Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, z dopiskiem "Barbórka".

Następnie będziemy prosić depozytariuszy o spotkanie się z pracownikami Muzeum i Urzędu Miasta Zabrze. Wówczas zachęcać będziemy wszystkich zainteresowanych do podpisania porozumienia depozytariuszy, które zostanie dołączone do wniosku. Jest to najważniejszy jego element, który poświadczy, że Barbórka jest dla górników ważna i cenna - zachęcają muzealnicy.

Podejmijmy więc wspólny wysiłek, by wpisać Barbórkę na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Pokażmy Polsce i światu jeden z naszych regionalnych skarbów.

Najnowsze informacje z Zabrza w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • lok

    Barbórka, jako pretekst do napicia się alkoholu i otrzymania wpływu na konto miałaby być jakoś specjalnie chronionym dziedzictwem?

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.