Zabrze - portal miejski Zabrze.com.pl

Wiadomości z Zabrza

Aż 10 razy chcieli oszukać metodą "na policjanta"

 • Dodano: 2017-06-29 10:00

Wczoraj aż 10 razy miały miejsce telefoniczne próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób metodą ”na policjanta”.

Nieznany mężczyzna skontaktował się telefonicznie ze starszymi osobami i podając się za fałszywego policjanta próbował wyłudzić pieniądze. Na szczęście starsze osoby nie dały się nabrać na próbę wyłudzenia i powiadomiły o sytuacji Policję. Za oszustwo metodą „na policjanta” grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Wszystkie próby oszustwa wyglądały podobnie. Nieznany mężczyzna skontaktował się telefonicznie ze starszymi mieszkankami Zabrza, i próbował wmówić, że jest policjantem, który pomoże załatwić sprawę krewnego. Kobiety nie uwierzyły, że rozmawiają z mundurowym, rozłączyły się i powiadomiła o zdarzeniu Policję. Czynności w sprawach prowadzą zabrzańscy policjanci. Oszustwo popełnione metodą „na policjanta” to przestępstwu określone w art. 286 § 1 kk zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszuści wyłudzający pieniądze metodą „na policjanta” „na wnuczka”, czy tez pracowników administracji to bezwzględni przestępcy, nie mający żadnych skrupułów, wykorzystujący różne zabiegi socjotechniczne oraz metody manipulacji w celu wyłudzenia od nas i naszych najbliższych pieniędzy stanowiących nieraz oszczędności całego życia. Za swój cel obierają najczęściej osoby w podeszłym wieku, którym trudniej zorientować się, że mają do czynienia z oszustem.

Aby nie pozwolić przestępcom na wyłudzenie pieniędzy, warto zapoznać siebie i swoich najbliższych z podstawowymi informacjami na temat tego jak może działać oszust:

 • Przestępcy posługują się różnymi „legendami” i metodami mającymi uwiarygodnić ich, jako członków rodziny osób pokrzywdzonych.
 • Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych. Następnie dzwonią na wybrany numer telefonu.
 • W niektórych przypadkach sprawcy typując swoje potencjalne ofiary, ustawiają się bezpośrednio za ofiarą w kolejce w urzędach i udając interesantów wychwytują potrzebne im dane osobowe.
 • Sprawcy wykorzystują wszelkiego rodzaju zabiegi socjotechniczne, które pomagają im zdobyć zaufanie swoich potencjalnych ofiar, aby następnie osiągnąć korzyści majątkowe. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową.
 • W rozmowie „telefonista” prosi o udzielenie pilnej pożyczki, stosując różnorodne „legendy” .

Pamiętaj:

 • Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.
 • Najlepiej nie wpuszczaj potencjalnego oszusta do mieszkania. Nie masz obowiązku wpuszczać kogokolwiek do domu!
 • Każda wizyta przedstawiciela gazowni czy elektrowni jest wcześniej zapowiadana. Podczas takiej kontroli zadbaj, aby wraz z Tobą w domu był ktoś zaufany.
 • Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.
 • Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio.
 • Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc finansową, w tym z zagranicy, grożą utratą pieniędzy.
 • Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112).
 • Pamiętajmy, w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.