Katalog firm

dodaj firmę

Szkoła Podstawowa Nr 6 Zabrze

Adres i telefon

ul. Klonowa 23
41-800 Zabrze
Godziny otwarcia: 7:30 - 15:30
  • Poniedziałek: 7:30 - 15:30
  • Wtorek: 7:30 - 15:30
  • Środa: 7:30 - 15:30
  • Czwartek: 7:30 - 15:30
  • Piątek: 7:30 - 15:30
  • Sobota: nieczynne
  • Niedziela: nieczynne

Oferta

 

DYREKTOR: mgr Janina Michalska

WICEDYREKTOR: mgr Artur Szczotka

STARSZY REFERENT DS ADMINISTRACYJNYCH: inż. Agnieszka Trojanowska




Szkoła Podstawowa nr 6 w Zabrzu istniała już najprawdopodobniej od około 1940 roku, jednakże mieściła się wówczas w murach obecnej Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Królewskiej. Od tego roku istnieje także obecna numeracja tychże szkół. W 1944 roku ze względu na działania wojenne zawiesiły one, jak większość placówek, swoją działalność, gdyż w budynku usytuowano szpital wojskowy. Na ten czas uczniowie zostali przeniesieni do innych szkół.

 

Po 24 stycznia 1945 (data zdobycia Zabrza przez żołnierzy Armii Czerwonej) w budynku przy ulicy Królewskiej rozpoczęły swoją działalność dwie szkoły. Były to: Publiczna Szkoła Powszechna nr 5 dla chłopców oraz Publiczna Szkoła Powszechna nr 6 dla dziewcząt. W obydwóch szkołach uczyło zaledwie po dwóch nauczycieli. Nauczanie odbywało się w klasach łączonych: klasy I – IV i V – VII. Kierownikiem SP 5 był wówczas Wacław Obraziński, a wraz z nim uczył Teofil Czech. Natomiast kierownikiem w SP 6 była Aniela Szymaszek, a drugim nauczycielem Bożenna Bardzińska. W 1945 roku nauka rozpoczęła się bardzo nietypowo, gdyż dopiero 4 października.

Od 1 września 1954 szkoły te stały się koedukacyjnymi. Część chłopców z SP 5 przeszła do SP 6 i odwrotnie – część dziewcząt z SP 6 przeszła do SP 5. W jednym budynku obie szkoły mieściły się do roku 1959, kiedy to…

Nastał wielki dzień! 13 grudnia 1959 został oddany do użytku budynek przy ulicy Klonowej. Uczniowie rozpoczęli naukę w nowej szkole. Na uwagę zasługuje fakt, iż była to pierwsza Szkoła Tysiąclecia oddana do użytku w Zabrzu.
Dla wyjaśnienia:
W latach sześćdziesiątych ze względu na wyż demograficzny zauważono potrzebę zwiększenia ilości szkół w Polsce. W związku z rocznicą 1000 – lecia naszego Państwa przypadającego na rok 1966 popularne stało się hasło i idąca za nim akcja rozpoczęta z inicjatywy Władysława Gomułki: „Tysiąc szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”.

W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć słowa uczennicy ówczesnej klasy szóstej, która napisała sprawozdanie z uroczystości otwarcia szkoły:

 

Sprawozdanie z uroczystości otwarcia nowej szkoły

Dnia 13 grudnia w Zabrzu odbyło się uroczyste otwarcie Pierwszej Szkoły Tysiąclecia. Ulicami miasta przed południem przemaszerowały dzieci ze starej szkoły do nowej. W powietrzu trzepotały biało – czerwone flagi niesione na czele pochodu. Wesołe dźwięki orkiestry górniczej zwabiały do okien mieszkańców ulic leżących na trasie pochodu.
Wreszcie nadeszła długo oczekiwana chwila. Stoimy u progu nowej, pięknej szkoły, jednego z pomników Millenium. Przemawia pani kierowniczka, poseł Brzózka, koleżanka z klasy VII. Mówią o tym, jak wiele pracy włożono w naszą szkołę , proszą, abyśmy w tym ślicznym, nowym budynku lepiej spełniali swoje codzienne obowiązki. Przyrzekamy nie zawieść zaufania, jakie w nas pokładają!
Teraz następuje uroczysty moment tradycyjnego przecięcia wstęgi. Dzwoni pierwszy dzwonek! Młodzież z radością przestępuje próg nowej szkoły. Po chwili jesteśmy już w klasach. Jakże różnią się one od ciemnych, brudnych, nieprzytulnych sal, w których uczyliśmy się w starej szkole. Tu klasy są miłe, jasne, widne. Na czyściutkich ścianach nie ma żadnej plamki. Duże okna przepuszczają wiele światła.
Na korytarzach i w klasach są ułożone parkiety; dlatego chodzimy w pantoflach. W szkole znajduje się: sala gimnastyczna, świetlica, biblioteka, gabinety, szatnie, natryski… Przyjemnie będzie się tutaj uczyć! Opuszczając budynek szkolny myślimy o pierwszej lekcji, która jutro się tutaj odbędzie.
Patronką naszej szkoły została Maria Curie – Skłodowska. W swym życiu wielka uczona nieraz się borykała z wielkimi trudnościami , nie miała takich warunków do pracy i nauki jak my. Pragniemy brać z niej przykład, być pilnymi i wytrwałymi jak ona!

Krystystyna Brandt
uczennica klasy VI

Krótko po otwarciu szkoły jedna z uczennic klasy VII w imieniu swoich koleżanek i kolegów napisała list do redakcji Płomyczka, w którym podzieliła się wrażeniami z otwarcia szkoły. W niedługim czasie został on opublikowany na łamach czasopisma. Oto on:

 

Kochany Płomyku!


13 grudnia 1959 roku została oddana do użytku nowa szkoła w Zabrzu, która jest jednym z pomników 1000 – lecia państwa polskiego. Podczas otwarcia nasi wychowawcy i przedstawiciele władz zabrskich w serdecznych słowach życzyli nam jak najlepszych wyników w nauce; by jedna ze szkół tysiąclecia stała się prawdziwym pomnikiem pilności i zapału młodzieży do pracy. Szkoła podoba nam się ogromnie. Cieszymy się także z nowoczesnych pomocy naukowych. Jasne, widne klasy, sala gimnastyczna, wokół czysto i jasno – wszystko to jakoś wesoło i przyjemnie nastraja; bo przecież nastrój człowieka tak bardzo zależy od otoczenia.
Niechaj zapłata za troskę o nas i za trud włożony w wybudowanie i wyposażenie szkoły, będzie teraz nasza owocna praca, dobre wyniki w nauce, koleżeńskość, i sumienność. Niech będzie tak jak w piosence: „Hej szkoło kochana za progiem twym białym, za twymi jasnymi oknami, będziemy się uczyć, będziemy pracować gorliwie wspólnymi siłami”.

Pozdrawiam serdecznie całą Redakcję Płomyka.
Halina Gołąb uczennica klasy VII Szkoły Podstawowej nr 6 w Zabrzu

Opracowała Izabela Kostrzewa

 

 

 

Galeria

Polecenia (1)

Dodaj polecenie
  • Szkoła Podstawowa Nr 6 posiada prezentację w katalogu firm portalu miejskiego Zabrza od 2005 roku. Czy polecasz tą firmę? Dodaj opinię w portalu miejskim.

Redakcja portalu nie odpowiada za prawidłowość danych teleadresowych, treści ofert zamieszczonych w katalogu firm, oraz wiadomości wysyłane poprzez formularz kontaktowy.