Wiadomościdodaj ›

Jesteś tutaj: Strona główna »  Wiadomości »  Wiadomości lokalne

XV Tydzień Ziemi w Zabrzu tuż, tuż

XV Tydzień Ziemi w Zabrzu tuż, tuż

Pod hasłem Cywilizacja odpadów przebiegać będzie zaplanowany na 22-28 kwietnia XV Tydzień Ziemi w Zabrzu. Zamysłem organizatorów tej cyklicznej imprezy jest zaszczepienie w lokalnych społecznościach (przedsięwzięcie obejmuje zasięgiem też Małopolskę, a od tego roku również Opolszczyznę) postaw proekologicznych. Inicjatorem i głównym organizatorem największej edukacyjnej ekologicznej imprezy na Śląsku jest Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, w którym zaplanowano jej głowne wydarzenia.

W organizacji Tygodnia współuczestniczą: Urząd Miejski w Zabrzu i Katolickie Centrum Edukacji Młodzieży Kana. Program tegorocznej imprezy koncentruje się na kompleksowym ujęciu problemu odpadów. Uczestnicy planowanych akcji, spotkań i konkursów zajmują się nie tylko śmieciami, ale i gazami wypuszczanymi do atmosfery, spalinami, ściekami i niską emisją.

Akcja na rzecz ochrony środowiska ruszyła na wiele miesięcy przed planowanymi obchodami Tygodnia Ziemi. Organizatorzy za priorytet wzięli sobie przekonanie mieszkańców do powstrzymania się od zanieczyszczania środowiska jednorazowymi opakowaniami z plastiku. Czego nie udało się przeforsować w ubiegłym roku proekologiczne nastawionej grupie zabrzańskich radnych, animatorzy Tygodnia Ziemi postanowili wprowadzić "kuchennymi drzwiami", przekonując do swej idei lokalne społeczności.

Zaczęli od poparcia obywatelskiego projektu na rzecz zmiany ustawy z 11 maja 2001 roku o opakowaniach i odpadach opakowaniowych, wykładając listy poparcia tego projektu w portierni Muzeum Górnictwa Węglowego. W ciągu 2 miesięcy, bez specjalnego rozgłosu, na listach zebrali kilkaset podpisów (można je składać nadal, codziennie w godz. 8-18).

- Mimo braku formalnego zakazu używania przez sklepy nadmiernej ilości zaśmiecających środowisko plastikowych woreczków, każdy z nas może przyczynić się do ich ograniczenia - mówi Urszula Potyka, jedna z głównych organizatorek imprezy. - Wystarczy, że do sklepów zaczniemy chodzić z torbami wielorazowego użytku, a w plastikowe woreczki będziemy pakować jedynie towary brudzące. W "starej" Unii moda na plastikowe worki dawno minęła. Pora byśmy dołączyli do reszty Europy.

Tygodniowi Ziemi tradycyjnie już towarzyszy cała gama ekologicznych konkursów dla dzieci i młodzieży. Tematyka konkursów dobrana jest tak, by ich uczestników uwrażliwić na piękno i potrzeby otaczającego świata, by uczynić ich bardziej otwartymi na innych ludzi i ich problemy.

W ubiegłym roku, w podobnej imprezie w Zabrzu wzięło udział ponad 9 tysięcy osób, a na konkursy nadesłano 3200 prac. Najlepsze znalazły się na pokonkursowej wystawie w Muzeum. Nagrodzony plakat stał się plakatem jednej z muzealnych imprez, a najlepszy znaczek wydano w postaci pocztówki. To dodatkowa gratyfikacja, obok nagród rzeczowych, przewidziana również dla tegorocznych uczestników konkursowych zmagań.
Chęć uczestniczenia we wszystkich konkursach (oprócz Konkursu Wiedzy Ekologicznej, na który wymagane są zgłoszenia pisemne) można potwierdzać za pośrednictwem Internetu (www.muzeumgornictwa.pl).

XV TYDZIEŃ ZIEMI W ZABRZU - PROGRAM

22 KWIETNIA 2008

 • godz.12:00  uroczyste otwarcie "Tygodnia Ziemi" (wykład inauguracyjny; wręczenie nagród laureatom konkursu na projekt znaczka pocztowego; otwarcie i zwiedzenie wystaw: "Pomiędzy Ziemią a niebem. Fotografia Macieja Stobierskiego", pokonkursowej wystawy prac proekologicznych)
 • godz. 11:00-15:00 stoisko pocztowe z okolicznościowym datownikiem i walorami filatelistycznymi
 • godz. 9:00-13:00 na terenie parkingu Centrum Handlowego Platan akcja "Obraz Tygodnia Ziemi". Akcja ma charakter integracyjny, zapraszamy do współpracy również dzieci niepełnosprawne. Obraz powstanie na bazie plakatu reklamującego XV Tydzień Ziemi

23 KWIETNIA 2008

 • godz. 8:30, 10:00 i 11:30: warsztaty ceramiczne - prowadzą Wojciech Dzienniak i Beata Stefaniak-Siobowicz

24 KWIETNIA 2008

 • godz. 9:30 i 11:30: "Kiedy wyruszą kosmiczne śmieciarki?", mgr Jacek Szczepanik, dyrektor Planetarium Śląskiego w Chorzowie (warsztaty dla uczniów klas V-VI szkół podstawowych i gimnazjów)
 • godz. 10:00 "Tajemnicze życie pośród hałd", dr Monika Jędrzejczyk-Korycińska, Uniwersytet Śląski, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska, (prelekcja dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych)
 • godz. 11:00 "Odpad cywilizacyjny - dwutlenek węgla", dr inż. Marcin Lutyński, Wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej

25 KWIETNIA 2008

 • godz. 11:00 "Zaśmiecony umysł", dr hab. Piotr Łaszczyca, Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii, Uniwersytet Śląski, prelekcja dla szkól ponadgimnazjalnych
 • godz. 10:00 akcja: "Bytomka przyjazna ludziom". Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 im. rtm. Witolda Pileckiego w Zabrzu zapraszają po raz szósty wszystkich chętnych do poszukiwania korzystnych zmian w przepływającej przez Zabrze rzece Bytomce. 25 kwietnia 2008 roku o godzinie 10:00 młodzież rozpocznie swój spacer wzdłuż rzeki od ulicy Dubiela w kierunku ulicy Nad Kanałem. Uczestnicy tego przedsięwzięcia pobierając próbki wody będą mogli zaobserwować koryto rzeki jej bieg i życie w obrębie Bytomki. Analiza chemiczna i biologiczna próbek wody będzie przeprowadzona w plenerze nad Bytomką w pobliżu ulicy Nad Kanałem.
  Przystępując do tej lekcji ekologii uczniowie i nauczyciele mają nadzieję, że może w tym roku uda się im znaleźć organizm wskazujący, poprawę jakości naszej rzeki. Początek akcji w Parku przy ul. Dubiela w Zabrzu.

26 KWIETNIA 2008

 • godz. 12:00 finał turnieju wiedzy ekologicznej dla gimnazjalistów
 • godz. 17:00 "Cywilizacja odpadów a zwierzęta" - spotkanie z Dorotą Sumińską, specjalistką chorób psów i kotów, autorką programu radiowego "Cztery łapy"

27 KWIETNIA 2008


 • godz. 10:00 rozstrzygnięcie konkursów XV Tygodnia Ziemi: poetyckiego, literackiego, na plakat, fotograficznego i na grę edukacyjną

28 KWIETNIA 2008

 • godz. 9:00 "Polityka spójności Unii Europejskiej, a środowisko" - spotkanie z Janem Olbrychtem, eurodeputowanym
 • godz. 11:30: "Kąpiel tybetańska" - koncert Tomasza Czartoryskiego połączony z prezentacją takich instrumentów jak: flety, misy tybetańskie, misy kryształowe, shruti, gongi, róg oraz śpiewu alikwotowego
 • godz. 14:00 rozstrzygnięcie konkursów XV Tygodnia Ziemi: internetowego i na prezentację multimedialną oraz podsumowanie miejskiego konkursu zbiórki baterii

Ponadto codziennie Kiermasz wydawnictw i minerałów (w holu Muzeum), a w dni robocze (w godz. 8.15-14) warsztaty ekologiczne dla różnych grup wiekowych prowadzone przez prelegentki Centrum Edukacji Ekologicznej Pałacu Młodzieży w Katowicach oraz blok imprez sportowych.

Dokończenia oraz inne teksty w drukowanym Głosie, dostępnym w punktach sprzedaży prasy.

Źródło: www.glos.zabrze.pl

(www.glos.zabrze.pl)Dodaj komentarz

 • <strong>Domyślny</strong><br />Nie wybrałeś swojej postaci
 • <strong>Adam</strong><br />Pracuje jako programista w jednej z agencji reklamowych. Uwielbia filmy przygodowe. Dzięki zakładce Kultura jest na bieżąco z repertuarem kin.
 • <strong>Andrzej</strong><br />Prowadzi swój biznes. Na portalu sprawdza informacje dla przedsiębiorców i ogłoszenia o zwierzętach. Marzy mu się słodki york, bo na razie na Nowy Jork pozwolić sobie nie może. Biznes sam się nie poprowadzi!
 • <strong>Anna</strong><br />Świeżo upieczona pani magister. Na portalu przegląda ogłoszenia, pilnie szuka pracy. Dopisała się do powiadamiacza, jest na bieżąco z nowymi ofertami.
 • <strong>Babcia Aniela</strong><br />To tylko na pozór taka moherowa babcia, to kobietka z pasją - lubi podróżować, rozmawiać i słuchać - nawet o seksie czy polityce. Wnuczęta są nią zachwycone.
 • <strong>Bizneswomen Sylwia</strong><br />Młoda i ambitna, praca przedstawiciela handlowego zajmuje jej większą część życia. Informacji o nowych przedsiębiorcach w mieście szuka w katalogu firm na portalu.
 • <strong>Bliżej kultury</strong><br />Spotkanie, wernisaż, sobotni koncert czy niedzielny piknik - w domu kultury, w parku czy w teatrze - wszystko to składa się na naszą bogatą miejską ofertę kulturalną.
 • <strong>Fotograf Jacek</strong><br />Czy to przyroda, czy to koncerty, czy piękne zabytki - wszystko jest obiektem zainteresowania naszego bystrego fotografa. Jego zdjęcia wygrywają w konkursach na profilach na FB.
 • <strong>Gustek</strong><br />Po powrocie z gruby, siada do komputera i sprawdza co słychać w kulturze. Tylko nie zdradźcie jego z pracy, że jego miłością jest opera! Śledzi konkursy na portalu, interesuje go zarówno kolacja w restauracji, jak i bilety na koncert.
 • <strong>Helena</strong><br />Emerytowana nauczycielka historii w jednej z rudzkich szkół. Bierze udział we wszystkich konkursach na portalu, licząc, że jedną z nagród będzie kiedyś kolacja z Krzysztofem Hanke.
 • <strong>Kasia</strong><br />Pilna uczennica lokalnego gimnazjum. Dzięki codziennej lekturze aktualności na portalu, dostała 5+ na lekcji WOS-u.
 • <strong>Ksiądz Krzysztof</strong><br />Parafianie cenią jego kazania, są zawsze aktualne, bo ksiądz czyta aktualności miejskie na portalu. Bieżące informacje z życia parafii zamieszcza w prezentacji kościoła w katalogu firm i instytucji.
 • <strong>Łatek</strong><br />Łatek to rudzki piesek, który pomaga swoim kolegom z rudzkiego schroniska 'Fauna'. Zachęca Państwa do wzięcia udziału w Akcji Łatek, przez niego organizowanej. Dzięki Państwa pomocy Łatek odmieni psi los podopiecznych schroniska.
 • <strong>Paweł</strong><br />Marzy mu się kariera dr. House'a lub chociażby popularność Jakuba Burskiego. Lubi czytać kryminały i teksty z działu Kronika Policyjna na portalu.
 • <strong>Policjant Janusz</strong><br />W młodości czytał powieści kryminalne, teraz z zaciekawieniem ogląda W11 oraz śledzi kolejne poczynania detektywa Rutkowskiego. Marzy o sukcesach zawodowych.
 • <strong>Rafał</strong><br />Pomimo glanów i charakterystycznej fryzury jedyne rewolucje, o jakich śni, to te kuchenne. Przegląda lokale gastronomiczne w katalogu firm, by zdecydować którą pizzerię wybrać dziś.
 • <strong>Roman</strong><br />Koledzy z budowy mówią o nim Wesoły Romek. Roman najweselszy jest jednak po pracy, gdy z piwkiem w ręku może przeglądać ogłoszenia na portalu. Korzysta z serwisu, by zamieścić swój anons o usługach remontowo-budowlanych, jest w końcu złotą rączką.
 • <strong>Tomaszek</strong><br />Uczeń szkoły podstawowej. Gdy mama nie pozwala mu wyjść na dwór pograć w gałę, przegląda na pocieszenie informacje sportowe na Zabrze.com.pl.

- chcę otrzymywać powiadomienia o odpowiedzi na mój komentarz.

- chcę otrzymywać bezpłatny newsletter portalu miejskiego zabrze.com.pl.


Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.

Sonda

Jak oceniasz bezpieczeństwo swojego dziecka podczas wakacyjnych wyjazdów (kolonie, obozy)?
 • Jestem całkowicie spokojny/a o swoje dziecko
 • Mam pewne obawy
 • Mam sporo zastrzeżeń co do organizowanych wyjazdów
 • Boje się o swoje dziecko, gdy spędza wakacje poza domem
zobacz wyniki

Imprezy dodaj »

 

 

 

Rekomendacje

3389
Twój schowek